Parafia

logoParafia Iwonicz-Zdrój już od pięćdziesięciu lat głosi Dobrą Nowinę wśród mieszkańców jak i kuracjuszy tego małego, aczkolwiek pięknego uzdrowiska. W 2007 roku obchodziliśmy srebrny jubileusz.

Z kart historii

Kiedy dokładnie została wybudowana pierwsza świątynia w uzdrowisku, nie wiadomo, gdyż dokumenty historyczne nie określają tego. Pierwszą wzmianką na ten temat jest m.in. wiersz Jakuba Zakrzewskiego zamieszczony w „Dzienniku Mód Paryskich” w 1844 roku. Bardziej wiarygodną i obszerniejszą wzmiankę opublikowała „Gazeta Lwowska” z 1842 roku. Obie publikacje mówią o małej kaplicy zdrojowej. Kaplica ta usytuowana była we wschodniej części óczesnego zakładu zdrojowego. Była to kaplica dla gości i kuracjuszy Zdroju, natomiast ludność tu mieszkająca podlegała parafii w Iwoniczu wsi. Dziś w miejscu tym znajduje się przystanek PKS z obeliskiem wzniesionym na pamiątkę Pierwszej Kaplicy Zdrojowej.

Kaplica zdrojowaW 1896 roku wbudowano nową kaplice według planów austriackiego architekta Favorgera, z fasadą świątyni zbliżonej do projektów kościoła wiejskiego. Wnętrze w charakterystycznym przekroju pionowym naśladuje bazylikę starochrześcijańską. Sponsorem kaplicy był hrabia Karol Załuski właściciela Zdroju.

Aktem erekcyjnym 27 lutego 1957 roku Ordynariusz Przemyski Ks. Bp Franciszek Barda erygował tutejszą parafię pod wezwaniem św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odłączając ją od Iwonicza wsi. Pierwszym proboszczem był Ks. dr Jan Rąb, który mieszkał na terenie Zdroju od roku 1950 jako rektor kaplicy. W tym czasie przeprowadzono remont drewnianego kościoła, gdyż po wojnie groził zawaleniem. Z czasem okazało się, że zbudowany z desek kościół, bardzo chłodny zimą, jest za mały dla potrzeb parafii.
Ksiądz Bp Ignacy Tokarczuk w 1986 roku skierował do Iwonicza Zdroju Księdza mgr. Jana Rydzika, aby zajął się budową nowej świątyni. Po wielu trudnościach i zmaganiach administracyjnych, przy wielkim zaangażowaniu Proboszcza i ofiarności Parafian, 19 września 1989 roku doszło do poświęcenia placu budowy, a 25 sierpnia 1991 roku poświęcono kamień węgielny. Dwupoziomowy kościół zaprojektował architekt mgr inż. Janusz Hanus z Krosna przy współpracy mgr. inż. Kazimierza Karpa. Budową kościoła kierował inż. Roman Kosecki z Krosna.

KościółekProjektu wnętrza kościoła i wykonania nadstawy ołtarzowej podjął się artysta rzeźbiarz Prof. Wincenty Kućma z Krakowa we współpracy z mgr. inż. Stanisławem Kwarciakiem oraz mgr. Wojciechem Kurdzielem.
Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał Metropolita Przemyski Ks. Abp Józef Michalik 27 sierpnia 1995 roku, a konsekracji 21 maja 2000 roku.
Nowemu kościołowi nadano imię Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdyż parafia Zdrojowa ma być dla mieszkańców oraz przybywających tu kuracjuszy i gości nieustannym przypomnieniem, że Maryja Matka Chrystusa i Kościoła czczona w tym uroczym zakątku Podkarpacia, pomaga nie tylko w uzdrowieniu ciała, ale i duszy.

Parafia włączyła się w integralną działalność duszpasterską „Ruch dla Lepszego Świata”, aby odnowić życie religijne i przygotować się na Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. W parafii działają też inne Ruchy, Grupy modlitewne i Stowarzyszenia religijne, które mają za zadanie tworzyć Żywy Kościół. Jest wydawany tygodnik parafialny pt. „Zdrój Serc”. Wielką liczebnością wiernych cieszy się środowe nabożeństwo do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, nabożeństwo do miłosierdzia Bożego w ostatni piątek miesiąca oraz nabożeństwo fatimskie urządzane od maja do października, głoszące wciąż aktualne wezwanie Maryi do nawrócenia i pokuty.